גמילה מהירואין

לבנה אלמקייס - מנהלת מרכז יד ביד לגמילה מהתמכרויות

מה זה הירואין

הירואין הוא סם ממכר ביותר, אופיואידי חצי-סינתטי שיוצר כבר בתחילת המאה ה-20. 

ההרואין הטהור הוא אבקה לבנה בעלת טעם מר, המזוקקת ממורפין שהוא ממרכיבי האופיום. האופיום מיוצר מהפרשה חלבית של צמח הפרג. ההרואין נסחר בגוונים נוספים של הצבע החום, כחומר נוזלי, בגלולות או בכמוסות. שמותיו הנוספים: הלבן, סוכר חום, קוק פרסי, זפת שחורה ודיאצטיל-מורפין.

אופן השימוש בהירואין

המשתמשים בו מסניפים אותו (בשאיפת אף), מעשנים אותו או מזריקים אותו, כך שההרואין חודר בתוך שניות עד דקות למערכת העצבים המרכזית בגופם. 

הסם מתחבר במוח לקולטנים מסוימים האחראים באופן טבעי לתחושות הכאב בגוף, והוא משתלב במנגנון הטבעי של הפרשת כימיקלים מרגיעים, הקרויים אנדורפינים.  

כתוצאה מכך, חלה רגיעה זמנית במוח, אך משתבש המנגנון הביוכימי הטבעי והמאוזן. 

בהתמכרות להרואין קיימת רגישות תורשתית, גופנית, ואישיותית. בעקבות התמכרות להרואין, מופיעים כאבים פיזיים חזקים ונפשיים עמוקים הנמצאים בבסיס השימוש של המכור.

ההשפעות ההרסניות של ההירואין

על מנת להבין איך הסם משפיע לרעה על המכור ולמה גמילה מהירואין בפרט וגמילה מסמים קשים בכלל הוא הליך מציל חיים, נעמוד על המאפיינים הבולטים של השימוש בהרואין.

ראשית, ההרואין גורם למכור לאבד את תחושת התיאבון ומסיבה זו הוא מפסיק לאכול ויורד במשקל בצורה קיצונית.

ההתמכרות גורמת להזנחה עצמית ופגיעה אנושה ביכולת התפקוד היומיומית ובסגנון החיים. הנסיגה הרגשית והפיזית, החיצוניות והקיצוניות, גורמות להימנעות מהירה מחשיפה לעולם שבחוץ. החיים של מכור מתנהלים כך שהוא עובר משימוש לשימוש בסם, כך שהבידוד מהעולם הינו בלתי נמנע.

בנוסף, בזמן השימוש ההתחלתי מתחילות בחילות, הקאות עצירויות וגירודים בכל הגוף. בהמשך נוצרים עיוותים בראייה, הזיות וחלימה בהקיץ, דיכוי היצר המיני, שיבוש יכולת התגובה וירידה בקצב הנשימה עד לסיכון חיים. 

את הסם קונה המשתמש ברחוב וכיוון שהוא לא יכול לדעת מה אחוז החומר הפעיל באבקה, קיימים מקרים של מנת יתר שעלולה לגרום למוות.

גמילה מהרואין

חשוב להבין שהרואין הינו סם מאוד מאוד קשה וקל מאוד להתמכר אליו גם לאחר שימוש אחד.

אם אתם מודעים לבעיית ההתמכרות שלכם ויש לכם סביבה תומכת של משפחה שרוצה להוציא אתכם מההתמכרות, עשיתם כבר את הצעד הראשון. 

אתם חייבים להבין כי הגמילה מהרואין הינה תהליך ארוך וקשה, אשר במהלכו על הגוף יהיה להסתגל לתפקוד תקין ללא השפעת הסם, אך ללא טיפול גמילה אינטנסיבי הסיפור שלכם יסתיים במוות, פשוטו כמשמעו.

בעזרת תכנית הגמילה ביתית מסמים של 'יד ביד' תוכלו להפסיק להשתמש בהירואין ולחזור לחיים נורמליים. 

את הגמילה הביתית מהירואין תוכלו לעבור בצורה היעילה ביותר עם תכנית הגמילה הביתית של 'יד ביד'.  

אנחנו מציעים לכם טיפול תומך בסביבה הביתית, בשילוב נרקולוג, פסיכולוג ומדריך צמוד שילווה אתכם בתהליך. אתם ומשפחתכם תקבלו מאיתנו טיפול תומך בכל שלב, זאת מעבר לגמילה הפיזית, ונלווה אתכם באופן צמוד בהליך הגמילה.

גלילה לראש העמוד