גמילה מקריסטל

לבנה אלמקייס - מנהלת מרכז יד ביד לגמילה מהתמכרויות

מה הוא סם הקריסטל

קריסטל הינו שם רחוב המוכר לסם הנקרא מתאמפטמין שמשפיע בצורה שלילית על מערכת העצבים. השימוש בסם הזה מעלה את  רמות הדופמין, הסרוטונין והנוראפינפרין בגוף ונוצרת תחושה של עירנות, כח, עלייה בחשק המיני ועוד תופעות של "התעוררות" של הגוף.

הקריסטל  נמצא בקטגוריות הסמים הקשים ומסוכנים ביותר, יחד עם קוקאין והירואין, ומתועדים מקרים של משתמשים שמתמכרים אליו אחרי שימוש אחד. אופן השימוש הוא בליעה, הזרקה או בצורה נפוצה יותר, עישון. השימוש בקריסטל גורם לנזקים רבים עבור בגוף ובנפש, ומכאן נובעת חשיבות הגמילה ממנו.

השלבים של השפעת הסם

בשלב הראשון של ספיגת הסם בגוף המשתמש מרגיש אופוריה, חדות, אנרגטיות ורצון לטרוף את העולם, גם מבחינה מינית. בשלב השני (הפרזה) המשתמש רוצה לקחת עוד ועוד מן הסם על מנת לחזור על אותן התחושות והא עושה את זה. לאחר מספר שבועות מגיע השלב השלישי, (צביטה) בו הגוף התרגל והסם כבר לא גורם לריגוש. 

או אז מתחילות התחושות הרעות של רעב לעוד ועוד תחושות, לריקנות ולאיבוד הזהות העצמית. השלב הזה כולל גם תחושות פיזיות קשות כגון גירודים, כאבים בגוף והזיות. זה השלב שהמכור עלול לפגוע בעצמו.

השלב הבא הוא שלב הנפילה. זה שלב ההלם של הגוף מהשימוש בסם בו המכור מרגיש תשוש וישן כל הזמן. בשלב האחרון (דיכאון) הגוף מיובש ומעורער, חסר אנרגיה ודורש מנה נוספת של סם. שלב זה מלווה במחשבות אובדניות.

שיטות הגמילה מקריסטל

הגמילה מקריסטל הינה תהליך ארוך וקשה הכולל שלבים שונים שיהיה על המכור לעבור. התסמינים של תהליך גמילה עשויים לכלול אדישות, דיכאון עמוק, תחושת חוסר שליטה וחוסר אנרגיה, יחד עם זאת ישנו צורך במוטיבציה ורצון של המטופל על מנת להצליח.

אלו הן השיטות הגמילה המוכרות ביותר:

טיפול תרופתי – ניתן לטפל בהתמכרות זו באמצעות טיפול תרופתי, זאת על מנת להקל על כאבים אשר נגרמים בתור תסמיני גמילה מקריסטל.

תזונה ופעילות גופנית  – על מנת להעניק לגוף ולנפש אורח חיים בריא וטוב יותר, ניתן לשלב את טיפולי הגמילה עם פעילויות גופנית ותזונה נכונה. מכורים לסמים לעיתים לא מרגישים רעב ועקב כך הם חלשים מאוד.  חשוב מאוד להקפיד על ארוחות בריאות, עשירות בסיבים תזונתיים, דגנים ופרוטאינים כי תזונה נכונה משפרת מצב רוח וערנות ואז המכור לא צריך לחפש חלופה לתחושות בחומרים אסורים.

טיפול פרטני עם בעלי חיים – בעלי החיים ליוו את האדם משחר ההיסטוריה ולקשר שלהם עם בני אדם ולאמפתיה ולנאמנות הטמונה בהם יש יתרונות אדירים המאפשרים לבני אדם לשבור מחסומים וקשיים כמו חשדנות או אמון ועל כן מתאימים מאוד בתהליך גמילה מקריסטל שהוא תהליך גמילה מורכב וקשה.

בסיום תהליך הגמילה לאחר שהמכור הופך לנקי, הוא צריך להמשיך את הגמילה ולהגיע למפגשים בקבוצות תמיכה. קבוצות אלו יסייעו מבחינה נפשית להישאר נקיים מסמים לאורך השנים. ניתן לדבר על התהליך אשר הנגמל עבר ולהכיר נגמלים שעברו תהליך דומה.

אנחנו ב'יד ביד' מציעים תכנית גמילה פרטית מהתמכרויות בבית המטופל.ת, אשר מסייעת למכורים לצאת לדרך חדשה במסגרת עצמאית ובסביבה המשפחתית התומכת. לפרטים נוספים צרו עימנו קשר.

גלילה לראש העמוד