סמי פיצוציות

לבנה אלמקייס - מנהלת מרכז יד ביד לגמילה מהתמכרויות

סמי פיצוציות – האם גורמים להתמכרות?

כאשר מדברים על קבוצה של סמי פיצוציות מתכוונים לחומרים מסוכנים וממכרים הנמצאים בפיצוציות ובקיוסקים ברחבי הארץ ונמכרים לכל דורש. הם נמכרים בתצורה של נוזל, גז לשאיפה, טבק לעישון ועוד ועוד …

לצערנו, סמי הפיצוציות נמכרים כחומרים חוקיים ומותרים לשימוש ובהרבה מקרים יופיע על התווית 100% חוקי או  100% טבעי ובטוח לשימוש, דבר שגורם "לביטחון" אצל הרוכשים, שרובם ככולם חבר'ה צעירים. 

הם רוכשים את החומרים הללו ומדווחים על תחושות של התמסטלות, הייפ גבוה ומרץ רב.  

אם לומר את האמת, החומרים הללו רחוקים מלהיות טבעיים ובטוחים לשימוש, ההיפך הוא הנכון,  מדובר על חומרים מאוד מסוכנים והשימוש בהם יכול לגרום לנזק בלתי הפיך ולהתמכרות קשה.

הסמים הפופולריים בפיצוציות

החגיגת הוא אולי החומר המפורסם ביותר שהמציא את קטגורית סמי הפיצוציות, אך הוא הפך לבלתי חוקי ולא נמכר יותר. 

במקומו הופיעו חומרים חדשים המבוססים בדיוק עליו ודומים לו בנראות במראה ובהשפעה לה הוא גורם.  "חגיגת קיץ", "תותי פרוטי", "חלום מתוק", "שרי", ""Special K, "רקפת" ועוד… 

כל אלו הם נגזרות של החגיגת והם מופיעים בקפסולה המכילה אבקה לבנה, וכולם מכילים תרכובת שונה של החומרים הפעילים קתינון או מתילמתקאתינון. 

חומרים אלו ממריצים, ולא פעם צעירים ובני נוער צורכים אלכוהול או סמים מדכאים אחרים כדי לאזן את השפעתם.

סמי פיצוציות דמויי קנאביס

נגזרות סינתטיות של קנביס: נמכרות תחת השמות "מבסוטון", "מיסטר נייס גאי" ו"מסטולון". 

הנגזרות מיוצרות כעלים לעישון או לשתייה. למרות המראה הפשוט כביכול, השפעתם חזקה פי כמה מהקנביס המקורי, כך שאפילו שימוש חד-פעמי או קצר בסמים אלו מהווה סכנה לשלמות הגופנית והנפשית של המשתמש, והוא עלול למצוא את עצמו תוך זמן קצר חסר יכולת תפקוד.

גם חומרים המדמים את פעולתו של סם האונס נמכרים באין מפריע. הם משווקים בקפסולות או מבחנות ונקראים בשמות כמו GBL, GHB ו-Blue Love.

יד ביד גמילה ביתית 

הצרכנים העיקריים של סמי פיצוציות הם בני נוער וצעירים, וה"ממתקים" הללו מהווים פיתוי משמעותי עבורם. 

נראה כאילו אין בהם נזק, הם חוקיים (לכאורה), זולים יחסית, הם נקנים בקלות לאור יום (ולא מעבריינים בסמטאות אפלות) וחלקם נראים טבעיים לגמרי. 

אנחנו ביד ביד גמילה ביתית נתקלים באינספור מקרים של ילדים צעירים המכורים לחומרים הללו ועוברים גמילות לא פשוטות, כמעט ברמה של גמילה מסמים קשים, על מנת לחזור לחיים נורמליים.

תוכנית הגמילה הביתית ביד ביד, בעיקר כשמדובר בנערים צעירים, מבוצעת בשיתוף מלא של המשפחה תוך תמיכה קבוצתית וטיפולים משפחתיים כוללים.

גלילה לראש העמוד