גמילה מסמים בבית מרכז יד ביד

...כמה פעמים חשבתי כי לבד אני יכול להתגבר על מחלת ההתמכרות ולעשות גמילה מסמים בבית. אבל זה לא עובד. אני מאבד שליטה, יש בי הרס עצמי, דחיינות, חוסר כנות- אני פוגע בעצמי, אני מביט על ההרס מסביבי אני מבין כמה הרס ונזק אני זורע בחיי ובחיי האהובים שלי....

גמילה מסמים בבית - חזרה לחיים נורמליים

איך מתמודדים עם התמכרות לסמים? כמה פעמים שמעתי את השאלה הזאת. בתוך ים ההתמכרויות שמזמנת לנו המציאות יש התמכרויות ספציפיות שהורסות את החיים לחלוטין ולעיתים קרובות מביאות את האדם לאבדון. ההתמכרות לסמים היא אחת מהן. היא פוגעת באופן אנוש במכורים, במשפחתם הקרובה, משאירה אותם בודדים ומנותקים ומביאה את כולם לייאוש והבנה כי מהמצב הזה לא ניתן לצאת. אבל לא כך פני הדברים, ישנה אפשרות של גמילה מסמים בבית לאלה החפצים ומסוגלים לטפל בהתמכרות במסגרת עצמאית.

ואני אומרת אל תוותרו!

שיטת הגמילה הביתית מסמים של יד ביד, מצליחה לגרום למטופל להבין שהוא חלק בלתי נפרד מהתהליך. המטופל מרגיש שמאמינים בו ובדרך בה הוא בחר – ומהפגישה הראשונה  הוא לוקח חלק פעיל בהחלמה שלו, כאשר  צוות המטפלים והמלווים מהווים רק את ה"קביים" להיתמך בהם.

המטופל מבין כי ניתן לצאת מהסבל ולהתחיל לגעת ולהתמודד עם הכאב שעד היום ברח ממנו. החומות שהוא בנה סביב עצמו מתחילות להיסדק, הסיפורים שסיפר לעצמו "מתאדים" והכנות נכנסת לתמונה, מעלימה את הבדידות הנוראית  והמטופל מתחיל לחוות אהבה מהי ולהבין כי הכל בראש.

לקביעת פגישה או אם פשוט בא לך לדבר... אני פה
חושך לא מגרשים עם מקל, חושך מגרשים עם אור

גמילה מסמים בבית

מחלת ההתמכרות הינה מחלה מורכבת וקשה. ההתמודדות עם הכמיהה לסם, ההכחשה של המכור שהוא בכלל מכור וזקוק להתערבות חיצונית, הקשיים והכאבים הפיזיים והנפשיים הצפים ועולים עם הפסקת השימוש בסם, ההשלכות בתחום התפקוד האישי והמשפחתי – ההבנה כי מדובר בבעיית חיים  שיש לטפל בה מהשורש קרי פתרון באמצעים פיזיים, נפשיים ורוחניים.

זאת הסיבה כי חשוב לבצע גמילה מסמים בבית במקום נוח ומוכר.

ההתמכרות עצמה יכולה להתחיל מהתנסות בודדה, התנסות חברתית, פעם בשבוע ועוד, עד לכדי שימוש יום יומי וגם אז האדם אינו במקום של "אני מתמכר" "אני מכור" הוא לא מעוניין להפסיק שכן בראשו מתנגן הניגון "זה בשליטה שלי אני מנהל את העיניhנים" כך למעשה מתחילה הספירלה הארורה הזו.

השימוש מוביל לבריחה מהתמודדות עם העולם, הכאבים והשגרה, ולאחר שפגה השפעתו של הסם המציאות מכה בכל הכוח, כמו גם תסמיני הגמילה. דברים אלו עשויים לגרום לאנשים רבים להפוך למכורים לסמים קשים מבלי שתכננו כי עתידם יוביל לתלות בחומרים משנה תודעה והסם בעצם הופך ל"חבר הכי טוב".

הקושי בגמילה מסמים קשים

במרבית המקרים, המכור לסמים אינו מדוע לבעייתו ושהוא זקוק לעזרה מקצועית. על מנת שהוא יתחיל את הטיפול, חשוב שהמשפחה תציף את הבעיה בשלב ראשוני, כאשר היא מזהה אותה, מול המכור ו/ או ירימו טלפון ע"מ לבקש עזרה והכוונה.

הסמים קרי: קוק, קריסטל, קטמין, קראק, דוסה, דוקטור ועוד הינם סמים קשים.

הגמילה מהם לא פשוטה והיא מלווה בכאבים פיזיים וב"דודות" כמיהה לשימוש חוזר.

תוך כדי הטיפול המטופל מתחיל להבין כי הסבל אותו סבל במהלך השימוש גדול מהכאב הפיזי נפשי אותו הוא עובר במהלך הניקיון.

המטופל יוצא מהחומות אותן בנה במהלך השימוש, מהבדידות, התהליך הינו ארוך ומורכב.

גמילה ביתית מסמים בשיטה שעובדת – מרכז יד ביד

במרכז יד ביד הליווי הוא אישי וצמוד תוך כדי תנועה, קרי המטופל ממשיך את השיגרה שלו בעבודה, בלימודים במסגרת המשפחה ותוך כדי כך עובר תהליך גמילה ביתית מסמים ולוקח אחריות על החיים שלו.

מהיום הראשון של ההחלמה, הוא שותף מלא לתהליך.

המטופל בעל ערך עצמי מזויף בתחילת התהליך, תוך כדי תהליך הוא בונה לעצמו ערך עצמי אחר, מפרק את התדמית המזויפת, הסיפורים שחוזרים על עצמם, הריצוי שחוזר על עצמו.

במסגרת התהליך, המטופל מפרק את התדמית המזויפת ובונה ערך עצמי אמיתי, מפתח את הערך העצמי.

למטופל יש איכויות אופי, יש לו חלקים טובים, יש אור, יש נשמה, יש ניצוץ של הנשמה, ומכיוון שכך, לומדים לא לצבוע הכל בשחור, אלא לומדים לראות גם וגם ולקחת את החוזקות שלנו ואת החולשות שלנו ועובדים על פגמי האופי ועל החוזקות שלנו.

עד היום היו ונמצאים בתהליך 37 מכורים לסמים מתוכם :- 4 נקיים מעל שנה, 17 נקיים מעל חצי שנה , 9 הפסיקו באמצע התהליך והשאר נקיים חודשיים עד 4 חודשים.

חשוב לציין, כי התהליך הינו ארוך טווח ולאחר כ-3 חודשים של טיפול גמילה ביתית מסמים אינטנסיבי, ממשיכים בתהליך ומשחררים בצורה הדרגתית, קרי מטופלים הנקיים מעל שנה מגיעים פעם בשבוע לטיפול .

גלילה לראש העמוד