תסמיני גמילה

גמילה מתרופות מרשם

קוק, בסטים קריסטל ועוד..

קוק, בסטים קריסטל ועוד..

קוק, בסטים קריסטל ועוד..

קוק, בסטים קריסטל ועוד..

קוק, בסטים קריסטל ועוד..

גמילה מתרופות וכדורים

בשנים האחרונות אנו עדים לגידול משמעותי בהתמכרויות לתרופות מרשם. לא ברור אם מדובר על תקופת הפוסט קורונה, או טריגר כלכלי, אך מדובר בכל תרופות המרשם המטפלות בחרדות ונדודי שינה. שיעור המרשמים לקלונקס, וואבן, קסנקס ודומיהם, עלה במאות אחוזים ולצד העזרה שהם מציעים למטופלים הם גורמים להתמכרות לא פשוטה.

במרכז יד ביד אנו פוגשים מספר הולך וגדל של מכורים הנזקקים לגמילה מתרופות מרשם שונות, אותן התרופות שניתנו על ידי רופא והמטופלים הרגישו ביטחון גמור להשתמש בהן ולעיתים אף מעבר למומלץ.

גמילה מתרופות

חשוב להבין – רבות מתרופות המרשם הפסיכיאטריות הן תרופות נרקוטיות חזקות העלולות לגרום להתמכרות כאשר נוטלים מהן כמויות גדולות ומינונים הולכים וגוברים. תרופות המרשם מתחלקות לכמה סוגים, שהפופולריות ביותר הן:

תרופות הרגעה וכדורים נוגדי חרדה

תרופות הרגעה ובנזודיאזפינים, בניהם ניתן למצוא וואבן, קסנקס, קלונקס וכדומה, עלולים לגרום להתמכרות לא פשוטה ואף מסוכנת. התחושות הטובות שמייצרות התרופות הללו, גורמות לאופוריה ומאפשרות למטופל להרגיש טוב, להיות רגוע ואף לישון באופן סדיר.

אך עד מהרה המטופל הופך להיות תלוי בתרופה ובתחושה שהיא מקנה לו והשימוש בה גובר והמינונים עולים. כך מוצאים את עצמם מטופלים נכנסים להתמכרות מתרופת מרשם המאושרת לשימוש על ידי משרד הבריאות ונמצאת בסל.

במקרים כאלו, כאשר מזוהה תחילתה של התמכרות יש להפסיק עם התרופה באופן מיידי על מנת לא להביא את הגוף להתמכרות ממשית שלאחריה יהיה צורך בגמילה. גמילה מתרופות הרגעה ונוגדי חרדה היא לא פשוטה והתסמינים שלה מזכירים תסמינים גמילה מסמים – רעד, פרכוס, עצבנות, נדודי שינה ועוד …

גמילה מתרופות משככות כאבים

פנטניל, פרקוסט, טרמדקס, אוקסיקונטין ודומיהן, הן כולן תרופות מרשם נפוצות וחזקות הנלקחות לשיכוך כאבים. לא מדובר בתרופות הרגילות שאנו מכירים לשיכוך כאבים כמו אקמול, נורופן ודומיהם, אלא על תרופות חזקות לשיכוך כאבים מסוג אופיאטים הנחשבות תרופות נרקוטיות ומאוד מאוד ממכרות.

אופיאטים מופקים מצמח הפרג, אותו הצמח ממנו מייצרים את האופיום וההירואין שהם סמים אסורים ולא חוקיים הגורמים לתחושת אופוריה ועשויות להוביל לשימוש לרעה והתמכרות.

אופיאטים סינטטיים, שמקורם במעבדה ולא בטבע, הם חומרים נרקוטיים העלולים לגרום להתמכרות קשה.

למרות שמרשמים לתרופות מסוג אופיטאים ניתנים תחת רישום ופיקוח הדוק, אנו רואים בשנים האחרונות מגמה הולכת וגוברת של אנשים שמתמכרים לחומרים הללו ומחפשים היום את הדרך החוצה במטרה להיגמל.

גמילה מתרופות ממריצות ומשפרות ריכוז

כולנו מכירים את התרופות הבאות: ריטלין, אטנט, קונצרטה ודומיהן. כל התרופות הללו ניתנות בדרך כלל לילדים צעירים (ואף מבוגרים) הסובלים מהפרעת קשב ומתקשים ללמוד ולהגיע להישגים. מבחינת ההורים, מדובר בפלא אשר ממקד את הילד ועוזר לו ללמוד ולהתקדם.

בפועל, מדובר בסמים ממריצים אשר גורמים להעלאת האנרגיה, המרץ, הריכוז והמוטיבציה. בדיוק כמו הקוקאין וה MDMA גם התרופות המשפרות ריכוז מדכאות את התיאבון וגורמות לתחושת אופוריה.

שוב, למרות שתרופות הללו ניתנו במרשם רופא אנחנו רואים ששימוש מופרז ועלייה במינונים עלולים להפוך את המטופל למכור ותלוי בהשפעות התרופה.

גמילה מתרופות מרשם וכדורים בשיטת יד ביד

מרכז יד ביד' מאפשר טיפול ביתי בהתמכרויות וגמילה מתרופות מרשם, המתבצע בסביבה הטבעית של המטופל. אנחנו מאפשרים את הטיפול בהתמכרויות רק למטופלים שמכירים בבעיית התמכרות שלהם ומוכנים לעבור תהליך לא פשוט, בשיתוף הסביבה הקרובה, תהליך שבסופו הם יחזרו בוודאות לחיים נורמליים.

במרכז הם יקבלו תוכנית מותאמת אישית עם ליווי של מדריך ורופא מומחה לטיפול בהתמכרויות, יוצמד להם חונך אישי שיפקח על התהליך והם יעברו טיפולים פרטניים לגוף ולנפש וטיפולים משפחתיים בשיתוף הסביבה הקרובה.

" אני מאבד שליטה, יש בי הרס עצמי, דחיינות, חוסר כנות- אני פוגע בעצמי, אני מביט מסביב ומבין כמה הרס ונזק אני זורע בחיי ובחיי האהובים שלי "

גלילה לראש העמוד